esmaspäev, 30. november 2009
Egiptus
Kirjutas monica kell 21:39 4 Comments
pühapäev, 29. november 2009
Tiberias
Laup2eva hommikul rentisime rattad ja hakkasime j2rve22rt m66da l6una poole s6itma. Tee peal l2ks yhel rattal kumm katki aga 6nneks saime abi saime kahelt palestiinlaselt, kes kuskil tyhermaal (t2pselt seal, kus meil rattakumm katki l2ks) oma autoga peatuse olid teinud ja tyrgi kohvi j6id. T6ime oma kypsised ja pr22nikud ka v2lja ja tegime yhise l6unapausi ja pyydsime oma v2hese heebrea ja veel v2hesema araabia keelega yksteisest aru saada. Ja saime v2ga h2sti. Noormehed tulid kuskilt araablaste pyha Eid al-Adha t2histamast (pyha selle auks, et Ibrahim (Abraham) ei tapnud Iisakit, mille auks tavaliselt lambatall ohverdatakse).(Mu autos on ka taoline kohver aga priimuse, kohvi, suhkru, lusikate, shokolaadi, plastiktopside ja -lusikate asemel on seal muud vidinad. Komplekt 'Kui n2lg ryndab')
J2rgmisena tegime peatuse Jordani j2e 22res. Ilmselt oli tegemist kohaga, kus Ristija Johannes Jeesust veega ristis, sest kogu j6e22rne kallas oli t2is valgetes yrpides kristlasi, kes end j6evette kastsid ja pisikese pudeli eest(mis oli tyhi v6i millega sai ise Jordani j6est vett v6tta!), millel Jeesuse pilt v6i suurt rist peal, umbes 10 dollarit maksid. V2ga p6nev oli, istusime seal vist 2h ja lihtsalt vaatasime. Ylest6usmispyhade ajal tahaks kindlasti tagasi minna (ja siis teha ratastega tervele Kinneretile tiir peale - um 65km).
Ja viimasena kylastasime yht esimest kibuutsi (Degania Alef), mis siia ehitati. Kuna see kibuuts meenutas v2ga k6ige tavalisemat v2ikelinnanaabruskonda, siis polnud seal midagi peale selle pommivarjendi pildistada.
Kirjutas monica kell 15:29 1 Comments
teisipäev, 24. november 2009
V2ga pikk postitus
Kirjutas monica kell 08:33 4 Comments
laupäev, 21. november 2009
Kirjutas monica kell 21:32 1 Comments
teisipäev, 17. november 2009
nali
Arab 'bukra' (homme) makes the spanish manjana look like yesterday.
Kirjutas monica kell 22:28 2 Comments
laupäev, 14. november 2009
Jerusalem
Pärast seal ringiuitamist hakkasime varsti Läänemüüri poole kõndima. Jõudsime ilusasti enne sabati algust kohale, saime paar pilti teha (sabati ajal on keelatud töö tegemine ning müüri ääres valvavad valvurid, et kõik neist käskudest kinni peavad - nt on keelad mobiiliga rääkimine, piltide tegemine ja kirjutamine). Siis hakkasime otsima, kes keegi tahab meid endale sabati õhtusöögile kutsida. Püüdsime ära arvata, kes näeb rohkem kohaliku moodi välja ja läksime küsisime. Aga kõik 'kohalikud' olid pärit NYC-st. Ja väga ortodokssed. Kuuldes, et me ei ole juudid langes nende huvi meid enda juurde kutsuda üpris märgatavalt (kuigi keegi neist kolmest, kellega rääkisime, ei olnud ise õhtusöögi korraldaja, seega ka mitte küllakutsuja rollis).
Ja seal oli ikka igasuguseid - üks naistest, 30a 5 lapse ema NYC-st, väitis et Ameerikas räägivad nemad sellist keelt nagu jewish. Kui ma küsisin, et kas ta mõtleb jidišit (mis see tegelikult kõla järgi oligi), jäi ta endale kindlaks, et see on siiski jewish. Igatahes, hakkasime juba lootust kaotama. Müüri ääres oli tohutult rahvast, nii naiste kui meeste poolel, kõik laulsid ja tantsisid ja palvetasid ja meie külmetasime ja kõhud olid tühjad. Lõpuks hakkasime koos massiga minema liikuma, pea-asi, et kuhugi sooja saaks. Olin juba leppinud, et sööme kusagil araabia püstijala baaris mingit kohalikku kiirtoitu, tegime veel viimase katse ja seekord õnnestus vähemalt see, et kaks tüdrukut, kellel ei olnud meile küll õhtusöögi kohti pakkuda, hakkasid ise inimestelt meie kohta küsima kuni lõpuks õnnestuski.
Laupäeval tahtsime Kaljumošeesse minna aga kuna viimastel nädalatel (või kuudel?) on Jeruusalemmas pinged jälle üleval olnud ei lastud meid sisse aga paari päeva pärast peaks see vist kõigile külastajatele jälle avatud olema. Kolasime natuke Ida-Jeruusalemmas, st väljaspool vanalinna, mis oli kui hoopis teine linn - peamiselt, kui mitte ainult, palestiinlastega asustatud ning seal käis elu täie hooga ning sabatist polnud lõhnagi, samas kui juudi linnaosas oli täielik haudvaikus.
Ja kuigi sabati lõppedes on alati kohutav trügimine bussijaamades, saime laupäeva õhtul esimese bussiga (6.30) tagasi Haifasse.
Kipa pood. Üks selline meistriteos maksab 60seeklit. Seega ei hakka neid suveniirideks ja kingitusteks ostma.
Leiud araabia linnaosast:
Knafe - kohutavalt hea aga jube magus araabia maius.
Marineeritud lillkapsas.
Kirjutas monica kell 23:14 4 Comments
kolmapäev, 11. november 2009
Hamas, keffijeh ja 'Tema'
Täna võtsime ühes loengus aga Hamasi põhiseadust, mis mul nüüd väljaprindituna ning ääremärkustega ootab Eestisse viimist (tahaks enamuse materjale ikka koju kaasa võtta, kui pagasikilod lubavad). Ootan põnevusega. Muidugi, õppejõud soovitas lugeda ka Siioni tarkade protokolle ja Mein Kampfi aga teen seda parem kodus.
Muide, meie heebrea keele õppejõud on väga religioosne. Iga hommik kirjutab ta tahvli peale mingi kolmetähelise sõna, mida ta täpsemalt pole seletanud, ütleb ainult, et seda pole meil vaja üles kirjutada, see on aramea keeles ja ainult tema jaoks ja tähendab 'Tema abiga'. Ning ühes loengus ei öelnud ta isegi sõna elohim (jumal(ad) aga mitte jumala nimi) välja, kui see kuskil tekstis ette tuli, vaid asendas millega muuga (ja mitte adonai-ga). Ja iga kord kui ta 'Teda' mainib, näitab ta nimetissõrmega lae poole...
Kirjutas monica kell 19:12 4 Comments
esmaspäev, 9. november 2009
Pildid Ein Gedi matkast,
Kirjutas monica kell 10:47 0 Comments
kolmapäev, 4. november 2009
Iisraeli kaart ja ilmad
Ostsin Iisraeli kaardi, et seina peale riputada ja märkida, kus ma käinud olen aga selle riigi mõõtmed on nii jaburad (laius 135km, pikkus 470km), et pool kaarti on ühel pool, pool teisel pool. Liibanoni piirist kuni um Jeruusalemani ning teisel pool läheb sealt edasi Eilatini (praegu on seinal Põhja-Iisrael).
Seletasin ühele ühikakaaslasele just, et jõulud ja uus aasta st aastavahetus ei ole üks ja sama ja et kristliku ajaarvamise järgi ei sündinud JK 1. jaanuaril =) Ja on ka küsitud mis aasta 'teil' praegu on... kuigi siin kasutatakse ka siiski enamasti kristliku kalendrit.
Sügis on vananaistesuve ees veidi taandunud, täna ei sadanudki vihma ja päeval sai T-särgi väel ringi käia isegi siin mäe otsas. Üheõnaga ilusad ilmad jätkuvad. Eelmise pildi kohta, see on, kui tõele au anda, tegelikult lisatud selleks, et näidata, et 1. novembril oli võrdlemisi ilus ilm, 25 kraadi sooja.
Eelmisel pühapäeval oli Academic Tour ühe aine raames, mille nimi Contemporary Israel jm. Käisime künka peal kus Saul võitles (ja lõpuks ikkagi vilistite käest pähe sai) jm kohtadest, mille nimesid ma enam ei mäleta, sest detailsem teema oli 20. sajandi alguses esimeste pogrommide eest siia kolinud (Ida-) Euroopa juutide kibuutsid ja siionistide surnuaiad jne. Lähen selle pooliku kaardiga järgmine loeng tundi ja küsin mis ja kus.
Kirjutas monica kell 21:24 2 Comments
teisipäev, 3. november 2009
Who's the worlds greatest kabbalist?
Kirjutas monica kell 21:03 0 Comments