teisipäev, 24. november 2009

V2ga pikk postitus

Eelmisel n2dalavahetusel olin j2lle Jerusalemas. Kolmap2eva 6htul kohtasime yhes vanalinna baaris midagi senin2gematut. Pildid ja videod kirjeldavad seda paremini kui s6nad. Igatahes oli tegemist vist veidi vasakpoolsema baariga, kus seinte peal sildid Free Palestine! jne ja yhel hetkel astus sisse v2ga ortodokse juut, oimulokkide ja kaabuga ja puha. Ja hakkas tantsima. Nii turistide ja palestiinlastega, j6i ainult Sprite'i, sest kui ta alkoholi jooks, l2heks ta hulluks (nii ta v2hemalt ytles mulle...). Meenutas veidi Chunksi oma k2itumise ja liikumisega. Ja k6igele lisaks oli ta ainult 24a Talmudi 6petaja yhes Jerusalema jeshivas.
Neljap2eva hommikul alustasime Breaking the Silence grupiga s6itu Hebronisse. Hebron on suurim linn Palestiina territooriumil, veidi Jerusalemmast l6unas. Linn on judaismi seisukohalt t2htis oma patriarhide haua p2rast, kuhu traditsiooni j2rgi olla maetud Sarah, Iisak, Jaakob, Lea ja keegi kindlasti veel. Breaking the Silence keskendus aga muudele teemadele.


Tegemist on endiste Iisraeli s6duritega, kes riigi poliitikat hukka m6istavad ning pigem Palestiinameelselt h22lestatud on. Hebron on eriline sellepoolest, et tegemist on ainsa linnaga, mille sees on juudi asundusi (ma ei oska settlers paremini t6lkida). Yhes6naga - riik ehitab rahvusvahelise yldsuse poolt okupeeritud alaks peetud Palestiina territooriumile hunniku maju, mis enamuses uutele (juudi)immigrantitele v6ilevahinna eest maha myyakse ning saadab umbes iga elaniku kohta paar Iisraeli s6durit julgestuseks kaasa. Arvud olid vist j2rgmised - 188 000 palestiinlast, 600-800 iisraeli juuti ja 3500 (Iisraeli) s6durit. Milliseid pingeid see m6lemal pool kaasa toob, v6ite ise aimata. Meie jalutasime paaril tyhjal t2naval, kus yhes otsas v6isid liigelda ainult palestiinlased, teises ainult juudid; kohtusime inimestega, kes r22kisid, kuidas s6jav2gi nende veidi k6rgema kynka peal asuva kodu oma vahipostiks v6ttis ja kohalikud t2navale t6stis. Eriti piinarikas olevat veel see, et tegemist ei ole ametliku v2ljat6stmisega, armee lihtsalt 'kasutab' nende maja iga paari n2dala tagant, mis t2hendab aga seda, et k6ik aknad l6hutakse eest (et vajadusel tulistada), p6randad valatakse yle klaasikildude jms (et v6imalikku vaenlase sissetungi paremini kuulda) jne. Veel r22giti komandanditunnist, mis kestnud n2dalaid. Giid kirjeldas, kuidas vahepeal tehti umbes 4h paus ning lasti inimestel vabalt liikuda. Ja see 4h t2hendas seda, et inimestel oli just nii palju aega et varuda endale toitu (ja k6iku muud vajalikku) j2rgnevaks x p2evaks (n2dalaks, kuuks). Ja kui terve linn on komandanditunni seaduse all, siis ei t2henda see seda, et jooksed lihtsalt poodi ja teed oma ostud k2hku 2ra. Esiteks pole seal selliseid hypermarketeid nagu meil ning teiseks on ju ka poed, kaupmehed, tarnijad jne kodudes kinni. Yhes6naga giid kirjeldas lihtsalt kuidas 4h tunni jooksul inimesed lihtsalt jooksid ja tormasid t2navatel, et k2hku yhest kohast jahu, teisest 6li, kolmandast v6ib-olla veidi liha saada jne jne. Sellest k6igest v6iks veel paar lehekylge r22kida aga nii palju pole aega ega ruumi.

Terve aja, mis meil Hebronisse minekuks politsei ja s6jav2e k2est luba oli (ja seda oli tervelt 4h) valvas meid umbes 10 politseinikku ja meie bussi ees ja taga s6itsid samuti politseiautod.

Tagasi Jerusalemmas v6tsime Ida-Jerusalemmast bussi Betlehemma. K2isime vanalinnas, s6ime hummust ja pool 6htut otsisime magamiskohta (ja, oi kuidas seal 'rikkaid kristlasi' ikka hindadega r66vitakse :) J2rgmisel p2eval k2isime Jeesuse Synnikirikus (ja sinna sisenedes kuulsin yht turisti oma giidilt kysimas - was Jesus born in a church? :D) aga kuna novembri keskpaiga kohta, mil kirikul eriti mingeid pyhi pole, oli seal kohutavalt palju rahvast ja jube palav, siis p2rast v2ikest tiiru tegime minekut. Betlehem on j2llegi peamiselt palestiinlasega asustatud v2ike linn, kus vist peale kristlusele v2ga olulise loo, midagi suurt pole.

Edasi l2ksime taksoga Ramallahsse. Ramallah on Palestiina Omavalitsuse pealinn, kuhu on maetud Yassir Arafat. K2isime ka tema haual, kus vist t2pselt p2ev varem oli Paet ja Eesti delegatsioon k2inud ning oma p2rja j2tnud. Linna peat2navad n2evad v2lja nagu turg - kohutavalt rahvast, igal pool myyakse ja pakutakse midagi. Yhes6naga elu k2ib. Samal ajal oli Jeruusalemmas (juudi linnaosas v2hemalt) haudvaikus, ykski buss ei s6ida, inimesed istuvad kodus v6i k2ivadheal juhul s6pradel kylas). Laup2eva p2rastl6unal Ramallahst lahkuma hakates, istusime v2ikebussi, mida k6ik kohalikud kasutavad ja sellest tulenevalt l2bisime ka turvakontrolli, mida k6ik kohalikud l2bivad. Ramallah ise on vist um 20km kaugusel Jerusalemmast, s6it nende kahe linna vahel kestis umbes 20min ning turvakontroll umbes 40min. Ja ei olnud eriti meeldiv.
Kuidas turu peal leiba kypsetatakse.


Adibas ja Dolce&Banana pole midagi selle k6rval


Ja selguse m6ttes mainin, et ei Betlehem, Ramallah ja m6istagi mitte Hebroni tuur polnud kooli poolt korraldatud. Olime seal omap2i.

Ja pyhap2val k2isin Haifast veidi p6hja pool j2llegi peamiselt araablaste linnas Akkos, kus on imeilus sadamaga vanalinn, mis v2ga Kreekat meenutab.


4 Comments:

Aveke ütles ...

Kas seda punktikest ülikooli turvareeglistikus enam pole, et omapäi Läänekaldal või Gazas ringikolistav vahetusõpilane võidakse välja visata?

monica ütles ...

Nooh, siiani olen veel nimekirjas.

monica ütles ...

Ja Gaza kohta ei 6elda enam midagi.

Aveke ütles ...

Aa, Gazasse võite vabalt väljasõite korraldada :D